Projektų paieška

MAURAKUMA - Maurabragūnų pasiskirstymas Kuršių mariose ir aplinkos veiksnių poveikio analizė

Maurabragūnai yra svarbi apysūrio vandens jūrų ir lagūnų (tame tarpe ir Baltijos) povandeninės augalijos dalis. Dauguma maurabragūnų rūšių yra geros ekologinės būklės vandens telkinių indikatoriai, tuo pačiu svarbus ekosistemos elemantas, palaikantis vandens skaidrumą ir gerą ekologinę būklę. Kuršių mariose dėl duomenų apie maurabragūnų rūšių ir jų paplitimą lemiančių ekologinių veiksnių pasiskirstymą ir kaitą trūkumo, neįmanoma įvertinti ir pagerinti šio eutrofinio vandens telkinio būklę.

Projekto tikslas – įvertinti dabartinių ir anksčiau augusių maurabragūnų rūšių įvairovę, pasiskirstymo dėsningumus ir oosporų banko dugno nuosėdose galimybes povandeninės augalijos plotų išplitimui Kuršių mariose. Šiame tyrime bus išbandytos esamų akustinių metodų taikymo galimybes maurabragūnų augimviečių kartografavimui ir pasiūlytos rekomendacijos dėl metodo vystymo bei taikymo maurabragūnų būklės stebėsenos rogramoje. Oosporų banko tyrimai užpildys spragą apie maurabragūnų rūšių, ypač druskamėgių, paplitimą praeityje ir jų rekolonizacijos galimybes potencialiai didėjančio druskingumo sąlygomis. Panašūs tyrimai nėra vykdyti oligohalininėse lagūnose. Gauti rezultatai padės įvertinti Kuršių marių būklę ir apsivalymo galimybes. Kuršių marių druskingumo ir drumstumo kaita labai priklauso nuo Klaipėdos sąsiauryje vykstančių ir planuojamų uosto laivybos kanalo gilinimo ir platinimo darbų, todėl tikėtinas abiejų veiksnių reikšmingas poveikis maurabragūnams mariose, dėl to bus įvertintas druskingumo ir drumstumo poveikis maurabragūnų būklei. Šiame tyrime pirmą sykį Kuršių mariose bus tiriamas kitų makrofitų (helofitų) poveikis maurabragūnams ir su jais asocijuotų apaugiminių organizmų įvairovė bei galimas poveikis, taikant klasikinius ir molekulinius metodus. Apibendrinant biologinių ir fizinių aplinkos veiksnių poveikį maurabragūnams bus sudaromas statistinis prognostinis maurabragūnų pasiskirstymo modelis mariose, skirtas įvairių aplinkos kaitos scenarijų analizei.

Projekto biudžetas: 78921 EUR

Projekto darbuotojai: Aleksej Šaškov, Diana Vaičiūtė, Greta Gyraitė, Irma Lubienė, Jolita Petkuvienė, Marija Kataržytė, Martynas Bučas, Raimonda Ilginė, Romutė Pauliukonienė, Šarūnas Navickas, Zofija Sinkevičienė